Podstawowe typy sylwetek - wprowadzenie

Każda z nas marzy o garderobie wypełnionej dobrze skrojonymi, idealnie leżącymi na nas ubraniami. Marzenie to jest możliwe do spełnienia tylko wtedy, kiedy znamy swój typ sylwetki i wiemy w czym wyglądamy naprawdę dobrze. Pamiętajmy, że typ sylwetki wpływa również na to, w jaki sposób tyjemy i chudniemy. Istnieją cztery podstawowe typy figury, które oczywiście można jeszcze doprecyzować. Wyróżniamy zatem: klepsydrę, prostokąt, gruszkę i jabłko. W zależności od masy ciała każda może być bardzo drobna, średnia, pełna lub puszysta. Pamiętajmy każda sylwetka jest kobieca i każdą można doskonale wystylizować. Nim ruszymy jednak na zakupy do Domu Mody Klif, warto stanąć przed lustrem i ocenić, jaki typ figury reprezentujemy.

Jak ocenić swój typ sylwetki?

Najtrudniejszy pierwszy krok. Innymi słowy oceniając typ sylwetki musimy uświadomić sobie, że postrzegamy swoje ciało nieco inaczej, niż widzą nas inni. By ocenić jego proporcje musimy dokładnie przyjrzeć się swojej figurze. Stań przed lustrem, które obejmuje całą sylwetkę. Najlepiej sprawdzi się lustro w jasnym pomieszczeniu, blisko okna. Obserwując się w lustrze warto mieć na sobie jedynie bieliznę lub ubranie w tym samym kolorze – bawełniany to i legginsy będą rozwiązaniem idealnym. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest zmierzenie swoich wymiarów. Konieczne jest zmierzenie się bardzo dokładnie. Sprawdzamy obwód bioder, talii, biustu. Można zrobić też pomiar uda i ramion.  

Dlaczego warto określić swój typ sylwetki

Każda stylistka doskonale wie, że ślepe podążanie za modą może zwieść nas na manowce. Kroje powinny być dopasowane do naszej figury. Szerokie biodra, głębokie wcięcie w talii, drobny biust, długie nogi czy zbyt masywne uda, można schować lub uwypuklić. Odpowiednio dobrane ubranie pomaga wyeksponować to co w naszej figurze najlepsze, a także ukryć to, co niepożądane. Właśnie dlatego ważne, aby przed zakupami zastanowić się, jaki krój spodni, sukienki czy bluzki jest dla nas odpowiedni.