Jak wybrać kurtkę na zimę

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, co oznacza nadchodzącą zimę. Oznacza to, że najwyższy czas na zakup kurtki zimowej.  Dobrą, ciepłą kurtkę zawsze warto mieć w swojej szafie, szczególnie jeśli często poruszamy się pieszo. Istnieje kilka podstawowych modeli kurtek zimowych. Anorak, czyli ciepła pikowana kurtka z kapturem która ma swoje korzenie wśród polarników i Eskimosów. Anoraki były kiedyś nakładane przez głowę i sięgały bioder, dzisiaj są coraz częściej dopasowane do sylwetki i rozpinane. Kurtki bombki to takie, które swoim wyglądem przypominają właśnie bombkę. Model jest poszerzany w talii i ponownie zwężany przy biodrach. Budrysów to kurtka zimowa o prostym kroju za biodra, posiadająca kaptur i zapięcie na kołki. Parka to dłuższy odpowiednik anoraków, który posiada dodatkowo futrzany kaptur i ciepłe wypełnienie. Pilotka natomiast jest krótką i ciepłą kurtką, która oryginalnie noszona była przez pilotów bombowców. Najczęściej wykonuje się ją ze skóry lub z kożucha i wykańcza futrem.

Wybór materiału

Wybierając kurtkę zimową po pierwsze należy sprawdzić z czego wykonany jest materiał wierzchni kurtki. Często wykorzystuje się poliester, czyli bardzo popularny materiał syntetycznej. Cechuje go wodoodporność i dobre utrzymywanie ciepła. Innymi syntetykami często stosowanymi przy produkcji zimowych kurtek są np. włókna akrylowe i poliamidowe o podobnych do poliestru właściwościach.

Wykonanie kurtki

Po sprawdzeniu metki i odczytaniu rodzajów materiałów, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania okrycia wierzchniego. Najpierw należy przyjrzeć się szwom. Nić powinna być gruba, w żadnym razie nie może odstawać od materiału. Wszelkie ślady przerwanych nici, prucia się szwów oznaczają, że kurtka jest kiepskiej jakości i z dużym prawdopodobieństwem nie doczeka kolejnego sezonu. Najlepiej sprawdzają się tak zwane szwy podklejane, czyli takie,  do których śnieg i woda nie mają szansy się przedostać. Warto zwrócić uwagę na kurtki marki Diego M, które są doskonale skrojone i wykonane.